Karta Warszawiaka

Karta Warszawiaka

Rozliczyłeś PIT w stolicy, wyrób Kartę warszawiaka

opublikowany: 25 lutego 2019 13:13, abalcerak

 
 
Płacisz podatek PIT i mieszkasz w Warszawie? Po wysłaniu rozliczenia za 2018 rok, wyrób lub przedłuż Kartę warszawiaka. Warszawiacy i warszawianki płacą mniej! Działanie jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Jak to zrobić?
 
Jeśli posiadasz Kartę warszawiaka:
• Wgraj w biletomacie e-hologram na swoją kartę niezwłocznie po rozliczeniu podatku PIT.
• Przedłużasz ważność swojej karty aż do września 2020 roku! Dotyczy to także Karty młodego warszawiaka dla każdego z dzieci, nad którymi sprawujesz opiekę. 
 
Jeśli jeszcze nie posiadasz Karty warszawiaka:
• Wyrób ją, a uzyskasz uprawnienie do wielu atrakcyjnych zniżek i korzyści, o których piszemy dalej. 
• Przyjdź do Punktu Obsługi Pasażerów (POP) ZTM lub do Wydziału Obsługi Mieszkańców (WOM) w swojej dzielnicy z następującymi dokumentami: wypełnionym wnioskiem o wydanie Karty warszawiaka, dowodem osobistym, zdjęciem i poświadczeniem zapłacenia podatku PIT w Warszawie za miniony rok (wydrukiem pierwszej strony PIT i Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, tzw. UPO).
Uwaga: poświadczenie uzyskasz zapisując w formacie PDF deklarację PIT, którą wysyłasz elektronicznie do urzędu skarbowego, a także automatycznie nadany przez ten urząd numer UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).
• Swoją Kartę warszawiaka otrzymasz od ręki w POP, a w WOM odbierzesz w wyznaczonym terminie.
 
W tym roku przygotowano dla wszystkich płatników i płatniczek gotowe do wysłania indywidualne elektroniczne zeznanie podatkowe do rozliczanie podatku PIT za ubiegły rok. Możemy je od razu zaakceptować i wysłać lub dokonać zmian przed wysłaniem. Mamy na to czas do 30 kwietnia 2019 r. 
 
Należy zalogować się na www.podatki.gov.pl. Trzeba pamiętać, że wyłącznie przed wysłaniem zeznania do urzędu skarbowego można dokonać zmiany w formularzu. Zmiana może dotyczyć m.in. adresu urzędu skarbowego, w którym chcemy się rozliczyć, tzn. w miejscu zamieszkania. Na przykład po to, żeby korzystać z wymienionych uprawnień, jakie daje mieszkankom i mieszkańcom Karta warszawiaka, należy rozliczyć PIT w Warszawie. 
 
Jak wspomnieliśmy, zapisany w postaci PDF formularz rozliczenia podatku jest niezbędny do wyrobienia Karty warszawiaka i Karty młodego warszawiaka przysługującej dzieciom warszawskich podatników. Warto o tym pamiętać tym bardziej, że gdybyśmy chcieli wyrobić kartę w późniejszym terminie, to uzyskanie takiego potwierdzenia będzie wymagało złożenia podania do urzędu skarbowego, zgłoszenia się w wyznaczonym terminie i uiszczenia opłaty za zaświadczenie o rozliczeniu podatku PIT.    
Przydatne:
• Zaloguj się do serwisu www.podatki.gov.pl gdzie znajdziesz szczegółową instrukcję;
• Wejdź w zakładkę Twój e-PIT;
• Sprawdź poprawność swoich danych;
• Wejdź w edytuj pozostałe informacje i sprawdź adres urzędu skarbowego. Jeżeli jest inny, a mieszkasz w Warszawie, to możesz zmienić go na jeden ze stołecznych; 
• Następnie zatwierdź wprowadzone dane; 
• Jeżeli są poprawne zapisz zmiany a następnie zapisz PDF i zaakceptuj i wyślij zeznanie podatkowe; 
• Pobierz i zapisz na dysku, a następnie wydrukuj UPO i pierwszą stronę PIT.
Nie zapomnij przekazać 1% podatku na rzecz samodzielnie wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). 
 
Warto wiedzieć, że nadal można rozliczać się tradycyjnie, składając wypełniony formularz PIT w urzędzie skarbowym. Wówczas wyrabiając Kartę warszawiaka musimy przedłożyć w POP lub WOM pierwszą stronę PIT z pieczątką stołecznego urzędu skarbowego, potwierdzającą rozliczenie podatku w Warszawie. Jeśli zeznanie podatkowe wysyłamy pocztą, musimy zwrócić się do urzędu skarbowego o potwierdzenie rozliczenia PIT w stolicy.
 
Zachęcamy do rozliczania podatku w Warszawie oraz wyrobienia Karty warszawiaka dla siebie i Karty młodego warszawiaka dla dzieci. Dzięki wpływom z podatków Warszawa staje się coraz atrakcyjniejszym miejsca oferującym wysoki standard życia i udogodnienia dla mieszkańców rozliczających tutaj podatki. Stołeczni podatnicy m.in. płacą dużo mniej za bilety długookresowe w dwóch strefach, otrzymują dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół podstawowych, mogą korzystać z szerokiej oferty zniżek w ramach programu Karta warszawiaka. Tańsze jest np. wypożyczenie roweru, wstęp na baseny i siłownie, bilet do teatrów i kin, opłaty za kursy tańca i nauki języków, zabiegi dla zdrowia i urody w Warszawie oraz w kurortach, zakup zieleni na balkony i ogrody a także wiele innych aktywności opisanych na www.karta.um.warszawa.pl/ katalog 
 
Korzystaj z ofert miasta i partnerów, wraz z 360. tys. posiadaczek i posiadaczy Karty warszawiaka lub Karty młodego warszawiaka.